رفتن به محتوای اصلی

کمبود زینک و عوارض آن روی بدن

تاریخ انتشار:
یک نت ـ کمبود زینک یا روی می تواند باعث به تعویق انداختن بلوغ جنسی و ریزش مو و دیر خوب شدن زخم شود بیماری هایی مثل دیابت و آرتروز باعث کاهش زینک در بدن می شوند.
کمبود زینک و عوارض آن روی بدن

یک نت ـ بدن به تنوع زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد تا به طور بهینه عمل کند. یکی از مواد معدنی ضروری زینک یا روی است که در مقادیر کم در غذا یافت می شود.با اینکه بدن به مقادیر زیادی از زینک نیاز ندارد، اما ممکن است که فرد دارای کمبود زینک باشد.اگر بدن زینکی را که نیاز دارد، نداشته باشد، فرد می تواند علائم مربوط به عدم زینک را تجربه کند. چنانچه در این بخش خواهید خواند بدن برای چندین فرآیند مهم اش از زینک استفاده می کند؛ موسسات ملی بهداشت می گویند فقر و کمبود زینک در ایالات متحده نادر است.

با این حال، اگر یک فرد رژیم غذایی ضعیف داشته باشد، احتمال دارد که دچار کمبود آن شود. پزشکان اغلب مکمل ها را برای کمبود زینک توصیه می کنند. زینک خیلی کارها و عملکردها را در بدن انجام می دهد؛ از عملکرد سلول ها حمایت می کند و به حدود 100 آنزیم کمک می کند، مولکول هایی که واکنش های شیمیایی انجام می دهند وظایف خود را انجام می دهند.

کمبود زینکعوارض کمبود زینک چیست؟

روی یا همان زینک در بدن نقش های بیشتری ایفا می کند، از جمله:

افزایش عملکرد سیستم ایمنیکمک به تقسیم سلولیحفظ حس بویایی و چشاییتقویت بهبود زخم

زینک هم چنین از رشد و پیشرفت فرد حمایت می کند. به این ترتیب، یک ماده معدنی ضروری برای زنان باردار و نیز رشد کودکان است.بدن زینک ذخیره نمی کند و این به این معنی است که به اندازه کافی باید از مواد غذایی روزانه گرفته شود.نشانه ها و عوارض جدی فقر زینک:

برخی از شایع ترین علائم کمبود زینک، عبارتند از:

از دست دادن اشتهارشد کند و نامطلوب در کودکانعملکرد ضعیف سیستم ایمنی

علائم کمبود زینکبی اشتهایی از عوارض کمبود زینک

کمبود شدید روی هم می تواند منجر به علائم بیشتری شود. مانند:

به تعویق انداختن بلوغ جنسیاسهالآسیب های چشم و پوستاحساس بی حالیاحساس چشایی عجیبریزش موبهبود دیر زخمکاهش وزن غیرقابل توضیحهم چنین مردان و پسران هم می توانند ناتوانی و هیپوگنادیسم را تجربه کنند، این زمانی است که بدن مردان به اندازه کافی تستوسترون را تولید نمی کند

ریزش موریزش مو از عوارض کمبود زینکعوارض دیگر کمبود زینک در زمینه ابتلا به بیماری ها:

متاسفانه، میلیونها نفر دچار کمبود زینک هستند و به طور کامل از وضعیتشان بی اطلاع هستند. خوشبختانه، اگر شما به دنبال برخی از شاخص های کلیدی بگردید، می توانید قبل از اینکه همه چیز به سرعت بد شود، جلوی آن را بگیرید.هفت بیماری رایج مربوط به زینک که شما باید از آن اطلاع داشته باشید، عبارتند از:

1. عملکرد ضعیف عصبی:

به طور قطع برای رشد و عملکرد عصب روانشناسی، سطح پایین زینک با توجه به اختلالات حرکتی در نوزادان که به خوبی در بزرگسالیشان هم وجود دارند، ارتباط دارد.یک مطالعه که منتشر شد کشف کرد که یک مکمل زینک تنها 50 % مقدار مجاز روزانه توصیه شده را تامین می کند.

این تحقیق همچنین نشان داد که زینک بهترین جذب با تعادل مناسب مواد مغذی دیگر است، همان طور که در کل مواد غذایی یافت می شود به همین دلیل است که باید به پزشک مراجعه کرد.

غذای زینک دارعوارض کمبود زینک در رژیم غذایینشانه هایی خطرناک که از عوارض کمبود زینک هستند

2. ضعف ایمنی:

زینک هم چنین روی حفظ عملکرد سیستم ایمنی بسیار ضروری است. مخصوصا به طور خاص، برای موارد زیر مهم است:

رشد سلول T و تمایز سلول ها به گلبول های سفید خون را نیاز داریم تا با بیماری ها مبارزه کنیم.آپوپتوز (مرگ سلول برنامه ریزی شده) برای کشتن باکتری های خطرناک، ویروس ها و سلول های سرطانی استرونویسی ژن، اولین مرحله از بیان ژنوظایف حمایتی غشا سلولیزینک هم چنین یک جز ساختاری مهم برای تعداد زیادی از گیرنده ها و پروتیین ها است که به سلامت، حالت تعادل و عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند

3. اسهال:

به احتمال زیاد به خاطر ایمنی ضعیف ناشی از کمبود زینک، اسهال همیشگی یک نگرانی عمومی بزرگ است.این، سالانه حدود 2 میلیون کودک در کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می دهد و کودکان در معرض باکتری کولای و سایر عفونت های باکتریایی قرار می گیرند، گرچه مکمل زینک در درمان نوزادان بیش از 6 ماهه هم موثر بوده است.

اسهال و دل درداسهال یکی از عوارض کمبود زینکمهم ترین عوارض کمبود زینک یا روی در بدن

4. آلرژی محیطی و غذایی:

استرس مزمن باعث خستگی آدرنالی می شود و می تواند به کمبود کلسیم، منیزیم و زینک منجر شود و باعث افزایش سطح هیستامین می شود. زینک یک فاکتور کلیدی در نحوه ذخیره هیستامین است بنابراین، از آنجایی که برای ذخیره هیستامین مورد نیاز است، کمبود زینک اجازه می دهد که هیستامین در محیط اطراف مایعات اطراف آزاد شود.

این به دو دلیل مهم است:

هیستامین آزاد شده در بدن شما بسیاری از علایم رایج مرتبط با آلرژی (آبریزش بینی، عطسه کردن، کندو و غیره) را تولید می کند.سطوح زیاد هیستامین حساسیت فرد را نسبت به همه واکنش های آلرژی افزایش می دهد.

آلرژی محیطیآلرژی از عوارض کمبود زینکعوارض کمبود روی و زینک برای مو

5. نازک شدن مو:

یک شکایت عمومی از افرادی که با خستگی آدرنالینی مبارزه می کنند، کمبود زینک همراه با کم کاری تیرویید است که یک علت نادیده گرفته شدن موهای کم پشت و آلوپسی است.طبق گفته پژوهشگران هندی، هورمون های تیروئید برای جذب زینک ضروری هستند.

متعاقبا کم کاری تیرویید ریزش مو ممکن است با تیروکسی بهبود نیابد، مگر آنکه مکمل های زینک اضافه شوند.

6. آکنه و جوش ها:

برخی از مردم خارش پوست و حتی آکنه را در غیاب زینک کافی تجربه خواهند کرد.

 آکنه و جوشجوش زدن از عوارض کمبود زینکعوامل خطر کمبود زینک:

آیا شما در معرض خطر هستید؟ افرادی که شرایط سلامتی زیر را دارند، بیشتر مستعد کمبود روی هستند.

نوشیدن الکل:

با توجه به جذب ضعیف زینک، سابقه مصرف بیش از حد الکل، افراد را در معرض خطر قابل توجهی برای گسترش فقر زینک قرار می دهد.

دیابت:

بیشتر پزشکان بر این باورند که بیماران دیابتی باید با احتیاط از محصولات زینک استفاده کنند، چون دوزهای زیاد آن می توانند به طور خطرناکی قند خون را کاهش دهند.

عوارض دیابتعوارض کمبود زینک و عوامل موثر بر آن

همودیالیز:

بیماران همودیالیزی نیز در معرض خطر کمبود زینک قرار دارند و ممکن است به مکمل های زینک نیاز داشته باشند.

ایدز (ویروس نقص ایمنی انسانی) / HIV:

با توجه به طول عمر کوتاه تر، زینک باید با احتیاط به بیماران مبتلا به ایدز داده شود.

سندروم جذب مواد مغذی:

سندروم عدم جذب مواد مغذی، افراد را در معرض خطر بیشتر فقر زینک قرار می دهد.

آرتروز روماتویید:

این بیماران میزان زینک کمتری جذب می کنند و ممکن است به مکمل ها نیاز داشته باشند.

عوارض آرتروزعوارض کمبود زینک و بیماری های مرتبط با آن

بر اساس گزارشات، این افراد نیز در معرض خطر قرار دارند:

نوزادان زود متولد شده و یا کم وزنخردسالان و کودکان با دریافت ناکافی غذاهای غنی از زینکزنان باردار و شیردهبیمارانی که با تزریق وریدی، غذا دریافت می کنندافرادی که دچار سو تغذیه هستند، از جمله بی خوابی و بولیمیکافراد مبتلا به اسهال شدید و مداومافراد مبتلا به بیماری روده ملتهبافراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیهافراد با کم خونی داسی شکلافرادی که از داروهایی از جمله آنتی بیوتیک های کینولون و بیسفسفونات ها استفاده می کنند. ممکن است جذب زینک و دارو در آنها کاهش پیدا کند و کارآیی دارو را کاهش دهندافراد بالای 56 سال

عوارض کمبود زینک در کودکانعوارض کمبود زینک برای خانم های باردار

گیاه خواران سفت و سخت:

نیاز به رژیم غذایی ممکن است به اندازه 50 درصد برای گیاه خواران سخت باشد، چرا که سطح بالایی از اسید فیتیک در این غذاها جذب زینک را کاهش می دهد.افراد مبتلا به مشکلات مزمن زیر ممکن است دچار کمبود زینک و عوارض آن شوند:

 اعتیاد به الکل بیماری سرطانبیماری سلیاکاسهال مزمننارسایی مزمن کلیهبیماری مزمن کبدبیماری کوهندیابتبیماری پانکراس بیماری سلولی داسی شکلکولیت اولسراتیوگیاه خواری

گیاه خواران به طور عمومی سطح زینک پایینی دارند، چون بدن گوشت را برای پیدا کردن زینک می شکند.گیاه خواران تمایل دارند که سطوح بالاتری از سبزیجات، سویا، لوبیا، آجیل و همه محصولات غذایی غلات را بخورند با اینکه آن ها انتخاب های غذایی خوبی دارند، اما می توانند به توانایی بدن برای جذب زینک به علت حضور فیتاتا آسیب برسانند.این مواد به زینک متصل می شوند، بنابراین بدنشان نمی تواند آن را جذب کند.

گیاهخواریعوارض کمبود زینک برای گیاهخواران

ارتباط با سن:

افراد مسن تر در معرض خطر کمبود زینک قرار دارند، زیرا ممکن است غذا نخورند یا دسترسی به گستره وسیعی از غذاها را نداشته باشند.مصرف برخی داروها نیز می تواند پخش زینک بدن را افزایش دهد.

این مثال ها شامل مصرف دیورتیک ها، مانند کلرتالیدون یا هیدروکلروتیازید هستند همچنین یک اختلال پزشکی نادر به نام آکرودرماتیتس انتروپتیک وجود دارد، که بر توانایی بدن برای جذب زینک تاثیر می گذارد.

منبع: نمناک

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
بازگشت بالا