عاشق دختر شدم

یک نت ـ علي رغم اينکه سن زيادی ندارم عاشق شدم...از حس و حالاي زود گذر اين دوره هم خبر دادم ولي همه جوره خودمو امتحان کردم و ميدونم ک واقعا به اون دختر علاقه دارم.

عاشق

یک نت ـ علي رغم اينکه سن زيادی ندارم عاشق شدم...از حس و حالاي زود گذر اين دوره هم خبر دادم ولي همه جوره خودمو امتحان کردم و ميدونم ک واقعا به اون دختر علاقه دارم.تو اين سن هم خيلي موقعيت هاي گناه بود واس خاطره خدا چشمو رو خيلي چيزا بستم.با اينکه ۱ سالم ازين حسم ميگذره ولي هيچ رابطه اي باهاش ندارم.حالا سوالم اينه کسي مثل من ک هيچ آينده شغلي و مالي واسش تضمين شده نيست تو اين موقعيت چيکار بايد بکنه؟حسشو خفه کنه يا اينکه خدا درستش ميکنه؟

پاسخ:

آيت الله جوادي آملي در كتاب مبادی اخلاق در قرآ ن مي فرمايد« مؤمن در فکر خیر است؛ نه لذّت حسّی و سود دنیایی. البته این خیر گاهی لذیذ و نافع و گاهی تلخ و زیانبار است؛ اگر نسبت به حسّ و طبیعت بررسی شود، برای ذائقه و نیز از نظر منافع مادّی، لذیذ و سود آور نیست، ولی عقل آن را خیر می داند. از این بالاتر، گاهی برخی از کارها، نه تنها برای ذائقه و حسّ، لذّت و از لحاظ مسائل مادّی، سودی ندارد، بلکه عقل هم در تشخیص خیر بودن او راجل و درمانده است؛ امّا وحی که اشراف بر عقل دارد و معلّم آن است و آن را شکوفا و دفینه های آن را آشکار و شکفته‌تر می کند، به عقل می فهماند که فلان کار خیر است و آنگاه عقل، خیر بودن آن را می فهمد و می پذیرد و دستور انجام آن را به بدن صادر می‌کند.

در قرآن کریم آمده است که باید معیار کارها، خیر باشد و لذّت و سود ظاهری نباشد و خیر را هم باید وحی بیان کند: 

عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم وَعسی أن تُحِبّوا شیئاً وهو شَرٌّ لکم[۱] چه بسا شما چیزی را دوست دارید، از این جهت که به ذائقه شما گواراست یا به منافع مادّی شما لطمه ای وارد نمی کند، بلکه اثر مثبتی هم نسبت به آن دارد؛ ولی در حقیقت آن چیز به حال شما ضرر دارد و خیر نیست.»

واقعيت اين است كه دنيا هميشه بر وفق مراد ما نيست. ما نمي توانيم طبق خواسته ها و انتظارات خود براي زندگي برنامه ريزي كنيم. آيا براساس خواسته ما سؤالات امتحاني تغيير مي كند؟ يا ما بايد به همان سؤالاتي پاسخ دهيم كه در امتحان آمده است؟ واقع بيني را در نظر نگيريم بله مي توانيم خودمان سؤالات را خط بكشيم و سؤالي بنويسيم كه مطابق خواسته ما است. اما شادماني فرمول خودش را دارد و آن مساوي است با تنظيم انتظارات و خواسته هاي مطابق با امكانات و واقع بيني. اگر شرايط مناسب بود و تناسب هاي لازم را داشتيد خب، اقدام مي كرديد و عقلا و شرعا ايرادي هم نداشت ولي چه كنيم كه شرايط فراهم نيست.

خوشبختانه شما واقع بين هستيد كه توجه داريد كه علاقه به تنهايي تضمين كننده يك رابطه عاقلانه، شادمانه و عاشقانه نيست.  بنابراين بايد جدي تر هيجانات خود را مديريت كنيد و مانع خيالپردازي ها و آرزوها و روياها شويد و از واقعيت دور نشويد و گرنه قدرت واقع بيني را از دست مي دهيد و قدرت واقع بيني را از دست مي دهيد و علاقه تبديل به عشقي مي شود كه كر و كورتان مي كند و ناسنجيده سخن مي گوييد و تصميم مي گيريد و از والدين و طرف مقابل انتظار خواهيد داشت.بنابراين بايد مقدمات اختياري را فراهم نكنيد تا علاقه تشديد نشود به او فكر نكنيد، با او مواجهه نشويد تا حد مقدور، پيوسته واقع بيني را به خود تلقين كنيد،

از خلوت، موسيقي، اشياء و فضاهايي كه ياد او را در خاطر شما زنده مي كنند اجتناب كنيد. اين كار مشقت دارد بنابراين خداوند هم به اين كار عاقلانه پر مشقت اجر و مزد فراواني مي دهد.

پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمودند: هر كه عاشق شود و عشق خود را بپوشاند و پاكدامنى ورزد و صبورى كند، خداوند او را بيامرزد و به بهشت برد؛ مَن عَشِقَ و كَتَمَ و عَفَّ و صَبَرَ ، غَفَرَ اللّه ُ لَهُ و أدخَلَهُ الجَنَّةَ [۲]

البته اين حديث مؤيد عقلي و قرآني دارد. بزرگان عرفان در تفسير آيه صد سوره نساء مي گويند كسي كه از خانه نفس خود به سوي خدا مهاجرت كند و در اين مجاهدت از دنيا برود اجر او با خداوند است.[۳]

در قرآن مي خوانيم چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید ، حال آن که خیر شما در آن است ؛ویا چیزی را دوست داشته باشید، حال آن که شرشمادر آن است. بنابراين با توجه به واقعيات زندگي خود بگوييد الخير في ما وقع. خير درچيزي است كه واقع شده است و حكمتي بوده كه ما نمي توانيم به هم برسيم و به تقدير راضي باشيدموفق و مؤيد باشيد....

۱- عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم وَعسی أن تُحِبّوا شیئاً وهو شَرٌّ لکم… (سوره بقره/ آیه ۲۱۶)
۲- كنز العمّال : ۷۰۰۲.
۳- وَمَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا (نساء /۱۰۰)

منبع:کانال رسمی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.‎