|عکس| جنجال لباس شنای زنان در فرانسه

یک نت ـ در ادامه اعلام ممنوعیت استفاده زنان مسلمان از لباس شنای اسلامی از سوی شهرداران چند شهر فرانسه، نخست‌وزیر فرانسه نیز امروز ضمن اعلام حمایت خود از این ممنوعیت آن را طرحی سیاسی در تضاد با ارزش‌های جمهوری فرانسه قلمداد کرد.
شنای زنان

در پی اعلام ممنوعیت استفاده زنان مسلمان از لباس شنای اسلامی موسوم به از سوی شهرداران چندین شهر فرانسه، نخست‌وزیر این کشور نیز امروز چهارشنبه حمایت خود را از این ممنوعیت اعلام کرد.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، شهرداران چندین شهر فرانسه طی روزهای اخیر پوشیدن لباس شنای اسلامی از سوی زنان مسلمان را ممنوع اعلام کرده و آن را نشانه‌ای از اسلام سیاسی قلمداد کرده‌اند و بنابه گفته شاهدان در پی این ممنوعیت درگیری‌هایی در یکی از مناطق جزیره کُرس فرانسه بوجود آمده و نهایتا نیز بعد ملی به خود گرفته است.

«مانوئل والس» امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با نشریه «لاپروانس» در اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: «من شهردارانی را که در شرایط متشنج کنونی در تلاش برای یافتن راه‌حل برای این مسئله و اجتناب از بروز مشکل برای نظم عمومی هستند، به خوبی درک می‌کنم و از کسانیکه که با تمایل به زندگی جمعی این ممنوعیت را اعلام کرده‌اند، حمایت می‌کنم. »

وی افزود: «در سواحل نیز همچون تمامی فضاهای عمومی باید تمایلات مذهبی حفظ شود اما استفاده از لباس شنای اسلامی در واقع ترجمه یک طرح سیاسی ضداجتماعی است که با ارزش‌های جمهوری فرانسه سازگار نیست و در برابر اینگونه تحریکات و چالش‌ها جمهوری فرانسه باید از خود دفاع کند.»

 
*جریمه ۳۸ یورویی علیه سه زن به دلیل استفاده از لباس شنای اسلامی

بر اساس این گزارش، تاکنون شهردار چهار شهر کن و ویلنوو لوبه در منطقه کوت آزور، شهر سیسکو در جزیره کُرس و شهر توکه در ناحیه پادوکاله فرانسه استفاده زنان مسلمان از لباس شنای اسلامی را ممنوع اعلام کرده‌اند.

نشریه فرانسوی لوپاریزین امروز چهارشنبه گزارش داد که برای نخستین بار سه زن طی هفته جاری در سواحل شهر کن در منطقه آلپ ماریتیم در جنوب فرانسه به دلیل استفاده از این نوع لباس شنا به پرداخت جریمه ۳۸ یورویی محکوم شده‌اند.

شهردار شهر کن فرانسه نخستین شهرداری بود که در روز ۲۷ ژوئیه گذشته با استفاده زنان از این نوع لباس شنا مخالفت کرد.

لباس شنای اسلامی نوعی لباس شنا برای زنان است که توسط «احدا زانتی» در شرکتش به نام احیدا طراحی شده است. این لباس شنا تمام بدن بجز صورت، کف دست و پاها را می‌پوشاند تا حجاب اسلامی برای زنان مسلمانی که علاقه به شنا کردن دارند فراهم شود.

اعلام ممنوعیت استفاده از لباس شنای اسلامی برای زنان مسلمان در حالیست که قانون ممنوعیت استفاده زنان از پوشش روبنده در فرانسه نیز در ۱۱ اکتبر سال ۲۰۱۰ و در دوران ریاست جمهوری «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور وقت فرانسه به تصویب رسید و شش ماه بعد یعنی در ۱۱ آوریل ۲۰۱۱ به مرحله اجرا درآمد و از زمان اجرایی شدن آن نزدیک به ۱۶۰۰ مورد جریمه در این رابطه اعمال شده است.

فرانسه که مسلمانان آن بزرگترین جمعیت مسلمانان اروپا را تشکیل می‌دهند، نخستین کشور اروپایی است که قانون ممنوعیت پوشش روبنده در آن اجرایی شد، حال آنکه این کشور به اصطلاح به آزادی گسترده معروف است.

منبع: فارس

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.‎