چند میلیارد صدقه در کشور جمع آوری می شود؟

یک نت ـ اینو بخونین خودتون تصمیم بگیرین که بازم پول بریزین یا نریزین . بذارید اینجوری شروع كنم : تا حالا فكر كردید كه چند تا صندوق صدقات توی شهرتون وجود داره ؟ یا ، تا حالا فكر كردید چقدر پول تو این صندوق ها جمع میشه ؟ یا ، سر نوشت این پول ها چی میشه ؟ یا هم حساب و كتاب این پول ها با كیه ؟
صدقات

یک نت ـ  ماجرای صندوق صدقات
اینو بخونین خودتون تصمیم بگیرین که بازم پول بریزین یا نریزین .
بذارید اینجوری شروع كنم :
تا حالا فكر كردید كه چند تا صندوق صدقات توی شهرتون وجود داره ؟
یا ، تا حالا فكر كردید چقدر پول تو این صندوق ها جمع میشه ؟
یا ، سر نوشت این پول ها چی میشه ؟
یا هم حساب و كتاب این پول ها با كیه ؟
خوب بذارید یه مدل سازی انجام بدم كه این مطلب كاملا ملموس بشه و واسه همه جا بیوفته :

من تهران رو مثال می زنم !
فرض كنید توی تهران ۲۰۰.۰۰۰ (دویست هزار) عدد صندوق صدقات وجود داشته باشه ! و هر روز ۵۰ (پنجاه) نفر ، فقط مبلغ ۱۰۰ تومان ناقابل رو در هر صندوق صدقات بی اندازند !!! اونوقت حسابش میشه :

۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ = ۱۰۰ * ۵۰ * ۲۰۰.۰۰۰

تازه این رقم برای یك روز و با فرض هایی كه گفته شده بود !!!
حالا این عدد رو اگه در ۳۰ ضرب كنیم ، برای یك ماه ، مجموع پول این صندوق صدقات در شهر تهران (با فرض های بالا) عددی بالغ بر ۳۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سی میلیارد) تومان میشود. و حالا اگر در ۱۲ نیز ضرب شود ، عددی برابر با ۳۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سیصدو شصت میلیارد) تومان در سال خواهد شد !!!!
و این در حالی است كه جمعیت تهران عددی بالغ بر ۱۳.۰۰۰.۰۰۰ (سیزده میلیون) نفر می باشد و اگر روزی ۵۰۰ نفر از این جمعیت ، فقط ۱۰۰ تومان به هر صندوق صدقه بیاندازند ، در حالی كه تعداد كل صندوق های صدقه دراستان تهران به عددی حدود ۲.۰۰۰.۰۰۰ (دو میلیون) صندوق میرسد ، مجموع صدقات در یك روز تهران برابر با ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (صد میلیارد) تومان خواهد شد. فكر كنم دیگه خودتون بتونید مبلغ یك سال رو برای تهران حساب كنید !!!!!!

حالا بیایید ای مطلب رو به كل كشور تعمیم بدیم :
طبق آمار خود كمیته امداد، این كمیته فعالیتش رو از سال ۱۳۶۴ آغاز كرده و تا پایان سال ۱۳۸۷ ، تعداد كل صندوق های صدقات در سراسر كشور برابر با ۵.۸۱۲.۰۶۷ عدد گزارش شده كه این تعداد تا پایان سال ۸۹ به عدد ۷.۰۰۰.۰۰۰ رسیده است. حالا باز یه حساب سر انگشتی دیگه :

فرض كنید هر روز ۵۰ نفر مبلغ ۲۰۰ تومان (بطور متوسط ، ولی من توی عكس هایی كه گذاشته بودن از سكه دیدم تا تراول ۵۰.۰۰۰ تومانی) به هر صندوق بیاندازند ، حسابش میشه :

۷۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ = ۷.۰۰۰.۰۰۰ * ۲۰۰ * ۵۰
بله ... رقم هفتاد میلیارد تومان برای یك روز كه اگه در ۳۶۵ روز سال ضرب بشه ، میشه ۲۵.۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (بیست و پنج تریلیون و پانصد و پنجاه میلیارد) تومان معادل ۲۵.۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰ (بیست و پنج میلیاردو پاصدو پنجاه میلیون) دلار (دلاری ۱۰۰۰ تومان) رقم درآمد كمیته امداد امام از صدقات مردم میباشد كه مردم هم با كمال میل این پول رو به جیب حضرات میریزند !!!!

خوب پس این درآمد كلان كجا میرود ؟؟؟؟؟؟
تمامی این درآمد زیر نظر نهاد و بدانید كه این صندوق ها پیمانكاری دارند !!! یعنی برای آنها مناقصه برگزار میشود و برنده میبایست ماهیانه مبلغی بابت كرایه به نهاد مذكور بدهد كه من حتی آمار ۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (نهصد میلیون) تومان در ماه را نیز برای استان تهران سراغ دارم. این پیمانكاری هم فقط به حضرات و مخلصان اعطا میشود و فقط عده محدودی بخت شركت در این مناقصه را دارند.
با این حال میبینید كه فقر ، فحشا ، بیكاری ، دزدی ، نا امنی ، بی خانمانی و بدبختی در اقصی نقاط ایران بیداد میكند !!! راه دور نروید ، كافیست به اطراف خودتان نگاه كنید
با این حال می بینید كه كمیته امداد در كشورهای خارجی (كه خونشان رنگین تر از هم میهنان خودمان است) مثل كومور ، لبنان ، فلسطین ، سوریه ، اندونزی و ... برای بی خانمان ها خانه می سازد ، برای زوج های جوان جهیزیه و جشن تدارك میبیند ، در ونزوئلا جاده و بزرگراه می سازد و . . . ولی هنوز بم ویران است ، مردم سیستان و بلوچستان در فقر غوطه ورند ، خوزستان زر خیز آب خوردن ندارد ، روستا ها بسیار محروم و بی امكانات هستند و . . . آدم دیگه چی میتونه بگه !!!!
تازه بدونید كه جدیداً در دستگاههای خودپرداز ATM نیز امكان پرداخت صدقه قرار داده شده. قرار است تعداد ۲۰۰ عدد صندوق صدقات دیجیتال نیز بطور آزمایشی در سراسر كشور قرار گیرد !!!!
پس لطفاً ، لطفاً ، لطفاً ، دیگه پول تو صندوق صدقات نیاندازید
صدقه برای رسیدن به دست مستحقه ، نه برای جیب حضرات !!!
به كسانی كه میدونید مستحق كمك هستند كمك كنید ، به یك انسان ، یك هم شهری ، یك هم وطن !!!
لطفا این پیغام رو تا جایی که میتونید پخش کنید... "

پاسخ شایعه
 
۱. بر اساس فرض بی پایه متن، صندوق های صدقات استان تهران ۲۰۰۰۰۰۰ و افرادی که روزانه مبلغی را در هر صندوق قرار می دهند ، ۵۰۰ نفر است !
یعنی در هر روز در استان تهران یک میلیارد بار مبلغی به صندوق ها انداخته می شود !!
* در متن شبهه مکررا از چنین فرضیاتی برای ایجاد ارقام بالا و خلاف واقع استفاده شده است.

۲. آمار درآمد صندوق های صدقات کمیته امداد در سایت این نهاد موجود است .
بر اساس آمار های کمیته امداد در سال ۱۳۸۷ درآمد حاصل از صندوق های صدقات برابر ۱۰۲.۴ میلیارد تومان بوده است که با احتساب مبالغ کمک های مردمی و سازمانها، درآمدهای محلی و موسسات تابعه، کمک های مجتمع های اقتصادی و سایر درآمد وجوهات امانی و شرعی جمعا مبلغ ۳۴۲ میلیارد تومان بوده است .
اگر این مبلغ را با مبالغ محاسبه شده در متن (۲۵۵۵۰ میلیارد تومان !!!) مقایسه کنیم متوجه تفاوت فاحش آنها خواهیم شد !!!

۳. از مضحک ترین شبهات متن ، واریز مبالغ به "جیب حضرات!!!" و همچنین برگزاری "مناقصه!!!" برای اجاره صندوق های صدقات است که نه تنها دروغ و تهمتی بزرگ است، حتی از منظر عقل هم قابل قبول نیست؛
زیرا چه لزومی دارد "حضراتی" که این مبالغ به جیب آنها میرود به ۹۰۰ میلیون تومان در ماه بسنده کرده و از درآمد عظیم برداشت مستقیم از صندوق ها چشم پوشی کنند ؟!

۴. ریالی از درآمد های صندوق صدقات به کشور های دیگر نمی رود.
قانون شرعی و اداری هزینه کرد صندوق های صدقات این است که جمع آوری های هر محل صرف محرومان همان کشور و منطقه شود و لذا در کشورهای محل هزینه کمیته امداد ، صندوقهای ویژه خود آن کشور وجود دارد .
همانطور که یک ریال از درآمدهای صندوق صدقات حتی از استانی به استان دیگر نمیرود .

۵. قسمت اعظم مشکلات آب شرب خوزستان مرتفع گشته و بسیاری از روستاهای کشور دارای حداقل امکاناتی چون خطوط گاز و برق هستند و فعالیتهای عمرانی و خدماتی نهاد های مربوطه همچنان برای بهبود وضعیت کلیه شهرها و روستاها ادامه دارد و پیگیری می شود.

۶. موارد و مقدار هزینه کرد درآمدهای کمیته امداد بر اساس قوانین و آئین نامه های این نهاد، کاملا مشخص است. کمیته امداد به عنوان نهادی جوشیده از بطن انقلاب اسلامی و با الهام از تعالیم شرع مقدس، تولیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مدد جویان و محرومان در تمامی زمینه های ممکن را درراس اقدامات خود قرار داده است.
* برای نمونه بر طبق آمار کمیته امداد در پایان سال ۱۳۸۹ تعداد ۱۸۶۵۳۱۱ خانوار با جمعیت ۴۳۱۱۵۶۷ نفر کمک معیشت گیر و تعداد ۸۷۵۰۱۴ خانوار با جمعیت ۲۵۵۰۷۲۴ نفر مددجویان موردی از خدمات و کمک های متنوع این نهاد برخوردار بوده اند.

مرجع آمار ها و اخبار بکار رفته در پاسخ شایعه:

۱.  http://www.emdad.ir/mcontent/default.aspx?id=216

۲. http://www.emdad.ir/mosharekatha/daramadha.asp

۳.  http://isna.ir/fa/news/93101608558

 

 

منبع : http://shayeaat.ir

کلمات کلیدی: 

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.‎