(عکس) جنگنده رادارگریز چینی در راه ایران

یک نت ـ یک رسانه چینی زبان روز سه شنبه نوشت: چین در تلاش است تا جنگنده های رادارگریز تولیدی خود را به ایران بفروشد.
جنگنده رادارگریز

یک نت ـ پیش از این اخباری از تلاش پکن برای صادرات جنگنده نسل پنجم «جی ـ ۳۱» منتشر شده بود. اما هیچگاه مشتریان این جنگنده ها رسانه ای نشد. رسانه های چینی در روزهای اخیر زمزمه هایی از برنامه های پکن برای فروش این جنگنده استراتژیک به ایران را آغاز کرده اند.

پایگاه اطلاع رسانی خبری - تحلیلی «وانگ یی» در گزارشی از تلاش ایران برای به روز کردن تجهیزات نظامی و دفاعی خود در دوران پس از لغو تحریم ها، نوشت: چین که در بازاری مناسب برای فروش جنگنده های رادار گریز «جی - ۳۱» در اختیار دارد، اینک در فکر فروش این پرنده استراتژیک به برخی کشورها از جمله ایران و پاکستان است.

توسعه فناوری و ساخت هواپیماهای رادارگریز محدود به چند کشور دنیا است و پکن از چند سال قبل تلاش داشت به طور جدی وارد این عرصه شود.

تنها جنگنده نسل پنجم در بازار دنیا «اف - ۳۵» آمریکا است که فقط به برخی متحدان این کشور فروخته می شود.

این رسانه چینی زبان همچنین با اشاره به تعاملات نظامی ایران با روسیه نوشت: در فضای پس از لغو تحریم ها، موضوع فروش جنگنده های چینی به ایران می تواند در دستور کار پکن باشد، ولی نکته اینجا است که آیا این محصول نظامی چینی توانایی رقابت با جنگنده سوخوی ۳۰ روسی را دارد؟

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی «وانگ یی»، مقامات چین با اشاره به قابلیت های این محصول معتقدند که «جی - ۳۱» برای حضور در بازار و رقابت با محصولات مشابه با توجه به اینکه در سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ تعداد قابل توجهی از جنگنده های نسل سوم از رده خارج خواهند شد، ظرفیت های خوبی دارد.

بر اساس اطلاعات مندرج در این منبع خبری چینی زبان، قیمتی که برای جنگنده رادارگریز چینی تخمین زده می شود، رقمی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آمریکا است که در قیاس با نمونه آمریکایی اش، رقمی بسیار ارزان تر و قابل دسترس تر است.

این در حالی است که چندی پیش شرکت صنایع هواپیمایی چین سازنده این جنگنده اعلام کرده است که این هواپیما از مرحله آزمایش های نهایی عبور کرده و جزییات آن به تدریج در اختیار خریداران بالقوه قرار خواهد گرفت.

بر اساس برخی گزارش ها، چین نخستین پرواز آزمایشی موفقیت آمیز این هواپیما را در سال ۹۱ انجام داد و در آن زمان برخی کارشناسان هوا - فضا از جمله «واسیلی کاشین» کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیک و فناوری روسیه اعلام کرده بود که «طراحی و تولید این جنگنده به عنوان نخستین جنگده با سیستم های پیچیده، مدیون موفقیت چین در جاسوسی های سایبری است».

جنگنده «جی ـ ۳۱» چین پیشتر در سال ۲۰۱۲ به دنبال جنگنده رادار گریز «جی ـ ۲۰» این کشور پرواز آزمایشی را با موفقیت انجام داد.

گفته شده، این جنگنده با ۲۵ تن وزن و قابلیت پروازی و مانور بالا می تواند برای مدت ۳۰ سال در خدمت نیروی هوایی هر کشوری قرار بگیرد.

منبع:پارسینه

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.‎